Dům a zahrada
Škůdci na našich zahradách

Škůdci na našich zahradách

Škůdců existuje celá řada a pro mnohé z nás je překvapením, že je lze eliminovat i přirozenou cestou, aniž by bylo zapotřebí nasadit chemické prostředky.

Plž

V současné době je naštěstí výskyt plžů spíše ojedinělým jevem, v 90. letech však představovali pandemickou hrozbu. Plži požírají pletivo zelených rostlin – olistění, a mohou výrazně poškodit celou úrodu ředkviček, mrkve, salátu, okurek atd. Slimáky se živí hlavně kachny a někteří lidé jim je dokonce nosí až k rybníku. I slimáci jsou však živí tvorové a namísto brutálního zabíjení je stačí posbírat (hlavně navečer) do plastového kyblíku s víčkem a odvézt je autem nebo na kole několik kilometrů od místa bydliště, kamkoli na louku do volné přírody.
slunéčko sedmitečné.jpg

Mšice

Tento malý hmyz všichni dobře známe. Jestliže se rozmnoží, mohou zničit úrodu užitkových i okrasných rostlin. Živí se šťávou ze zelených částí stonků a listů, ty pak žloutnou a opadávají. Pokud pěstujete na zahradě BIO potraviny, nesmíte použít chemické přípravky na hubení mšic, ale co spolehlivě zabírá, je výluh z nedopalků cigaret. Mšice rovněž nesnesnou typickou silnou a někomu i nepříjemnou vůni afrikánů.
slimák na zahradě.jpg

Obaleč zimolezový

Housenky tohoto nenápadného nočního motýla si libují v požírání dozrávajících meruněk, broskví a jablek. Jarní formy housenek se živí listy a pupeny, přičemž larvy přezimují v prasklinách kůry, nebo v ohbí malých větviček. Proti jejich přemnožení se nasazují bakterie Bacillus thuringiensis ve formě postřiků a tento způsob aplikace se považuje za šetrný vůči životnímu prostředí. Bakterie jsou člověku neškodné.
krtek na zahradě.jpg

Krteček

Krtečka znají děti jako roztomilého tvora, co si pod zemí hloubí chodbičky a komůrky. Přežívá pod zemí v hloubce několika desítek centimetrů a jeho přítomnost nám neunikne, neboť o sobě dává jasně najevo svými typickými hromádkami. Krtek dokáže trávník doslova zpustošit, ale svým způsobem není škodlivý, živí se dokonce obtížným hmyzem. Navíc je to chráněný tvor, kterého byste neměli bezdůvodně zabíjet. Pokud se vám v zahradě objeví, snažte se použít ultrazvukové plašiče, nebo docela obyčejnou PET láhev nasazenou na dřevěný klacík a umístěnou někde v blízkosti nory. Pomáhá i rostlina pryžec křižmolistý, jehož přítomnost krtek nesnese.