Trápí vás nespavost?

Trápí vás nespavost?

Trápí vás nespavost?

Co může být příčinou nespavosti?

V první řadě psychická nepohoda a stres. Dokonce jedním ze znaků pro diagnostiku depresí, je právě nespavost. Před spaním někdy máme tendenci přemýšlet o podstatných věcech, zasahujících do našeho života a nutkání vymýšlet různé strategie, mohou zvýšit nás krevní tlak, ale i třeba adrenalin. Nemusí se však jednat pouze o negativní myšlenky. Je známo, že člověk v dobré náladě a euforii nemá takovou potřebu spánku, jako člověk v laxnějším rozpoložení.
bílé prostěradlo
V horším případě může tento euforický stav skončit až v manické epizodě. Což se nemusí zpravidla stát pouze nemocným lidem trpícím bipolárně afektivní poruchou, která se manickými stavy vyznačuje. Zkrátka k rozrušení a sníženou potřebu spánku vám může přivodit i příliš pozitivní naladění. Ale každý spánkový deficit končí v lepším případě špatnou náladou, v těch horších až v depresích.

Spánek je nedílnou součástí našeho fungování a ať už je důvod jakýkoliv, vždy bude mít negativní dopad na vaše fungování . Příčinou může být také nadměrné užívání kofeinu, nebo kouření cigaret. Také jej může doprovázet nějaké onemocnění, které svými příznaky narušuje správný chod těla a mozku, ať už kvůli bolesti, nebo špatně funkci organismu.

Jak si můžeme pomoci?

Naše životy už bohužel nejsou často tak prosté, jako například před sto lety. Proto i náš mozek registruje více podnětů, které v nás vytváří neklid. Ne každý z nás má tak fyzicky náročné dny, které donutí naše tělo ve večerních hodinách rezignovat. S tím ale můžete pracovat. Před spaním můžete využít různé meditační metody, například jógu, autogenní trénink, poslouchání příjemné hudby, nebo i jednoduché cvičení.
holý krk

Pakliže vám ani toto nepomůže a nechcete svůj problém řešit s lékařem, zkuste využít volně dostupnou alternativní medicínu. Většinou ve složení různých bylinek, jako třeba kozlík lékařský, meduňka, nebo heřmánek. Tyto extrakty prokazatelně uklidňují a ke spánku úspěšně napomáhají. Dají se pít jak čaj, nebo i tabletky, které se dají zakoupit v lékárně. Pokud problém stále přetrvává a má negativní dopad na váš život, nebojte se oslovit odborníka, který vám může předepsat speciální přípravky, nebo hypnotika, která by ve většině případech měla s velkou pravděpodobností pomoci.